מיון תאי זרע בהגדלה גדולה (X6000) לטיפולי IVF

ליקוי פוריות שנובע מגורם זכרי מהווה כי 40% מכלל בעיות הפוריות. ידוע שקיימת קורלציה בין איכות הזרע ובמיוחד המורפולוגיה של תא הזרע ( % הזירעונים התקינים) לבין תכולתו הגנטית (אנאופלואידיה) ו/או פרגמנטציה של DNA.

לפני 40 שנה נכנסו טיפולי הפריה חוץ גופית כמענה אולטימטיבי לבעיות פוריות מורכבות אולם לא היה בהם מענה למקרים של בעיות זרע קשות.  ב- 1992 ד"ר פלרמו, רופא וביולוג איטלקי, הביא  למהפכה בתחום טיפולי פוריות, כאשר פיתח שיטה בה ניתן לטפל בהצלחה במקרים עם בעיות זרע קשות. הוא הזריק  זירעון בודד לתוך הציטופלסמה של הביצית ובדרך זו השיג הריון ראשון בזוג עם ליקוי פוריות קשה עקב מיעוט זרע.  מאז השיטה נכנסה בהצלחה לרוטינה של מרבית המעבדות להפריה חוץ גופית בעולם ובזכותה נולדים מדי שנה מאות אלפים של תינוקות. השיטה שפיתח ד"ר פלרמו מוכרת בשם ICSI ( Intra Cytoplasmic Sperm Injection). מאז הכנסת ה-ICSI כפעולה רוטינית במקרים של ליקוי פוריות עקב בעיה קשה בזרע, התפרסמו מחקרים רבים שדווחו על שעורי הצלחה מרשימים במקרים ששנים קודם לכן ניזקקו לטיפול בזרע תורם.

בטכניקת ה-IVF הרגילה, כאשר המורפולוגיה של הזרע נורמלית ואין צורך ב-ICSI, ההפריה נעשית "טבעית" ויש להניח שהטבע יודע לבחור בזירעון עם הסיכוי האופטימלי להפריה וליצירת העובר התקין. העניין שונה כאשר בחירת הזירעון לצורך ביצוע ה-ICSI, נעשית בצורה די אקראית על ידי האמבריולוגית- מתוך מאות ואלפי זירעונים, שנמצאים בתנועה, וכאשר היא מצוידת בהגדלה מיקרוסקופית של X400 שאינה מאפשרת זיהוי של פגמים במבנה הזירעון.

השיטה המכונה Sperm selection in high magnification לבחירת הזרע בעל המורפולוגיה המועדפת פותחה בארץ  בשם IMSI על ידי פרופ' ברטוב, לפני כ-20 שנה, עת עבד באוניברסיטת בר אילן.  עקרון השיטה החדשה, הינו הזרקת לביצית של זרע שניבחר לפי תכונותיו המורפולוגיות, כפי מאובחן בעזרת מיקרוסקופ בעל רזולוציה גבוהה ביחד עם תוכנות אופטיות שמצליחות להגדיל התמונה פי 6000. בהגדלה כזו ניתן לאבחן פתולוגיות משמעותיות של הזירעון כגון צורה חריגה של ראש הזירעון, המצאות וקואולות בראש או פתולוגיה עדינה במיוחד באזור החיבור שבין ראש לצוואר הזירעון, שלא ניתנים לזיהוי עם הטכנולוגיה הרגילה.

עם השנים נפוצה השיטה גם בחו"ל ונעשתה מקובלת על ידי מומחי פוריות ואמבריולוגים נוספים בעולם, בעיקר בצרפת ודרום אמריקה. במשך השנים הוכנסו מודיפיקציות שונות לבדיקה, ופורסמו עבודות רבות שבחנו את השיטה: חלק  מהמאמרים המצדדים בשימוש בשיטה, הדגימו שיפור בתוצאות ההריונות  אולם מאידך מחקרים אחרים שמו בספק  את תרומתה בעיקר עקב הקושי לחזור על התוצאות באופן עקבי במעבדות אחרות.

ד"ר גיא קסוטו, מומחה בתחום פריון הגבר מצרפת, מנהל מעבדת Drouot Laboratory, פריז, חולל שינוי משמעותי בתחום על ידי כך שפיתח שיטה מספרית נוסחתית מדויקת להערכת המבנה הפתולוגי של תאי הזרע בהגדלה גדולה. שיטתו מאפשרת היום ליישם השיטה באופן עקבי ומדויק  במעבדות שהוכשרו בשיטה. צוות מעבדת "אנדרולוגיה מד" עובד בשיטת האבחון והמיון של ד"ר קסוטו, וממשיך בשיתוף פעולה מקצועי בהדרכתו באופן רציף.

למי מיועדת השיטה?

השיטה מיועדת בעיקר לגברים להם זרע לוקה (OTA) לאחר כשלונות בטיפולים קודמים, שיעורי הפריות נמוכים, איכות עוברים ירודה או הפלות חוזרות ואשר באבחון תאי הזרע בהגדלה גדולה נמצאה כמות משמעותית של תאי זרע בסיווג אפס. לכן, אנו ממליצים מאוד לבצע אבחון ראשוני לצורך סלקציה של המקרים המתאימים אשר בהם קיים סיכוי מוגבר לתרומת השימוש בשיטה, וזאת בטרם שתידרש ההוצאה הכספית לבצוע המיון.

רשימת המטופלים שיכולים ליהנות משיטה זו:

-       מטופלים אשר בבדיקת הזרע הרגילה שלהם לא נמצאו צורות תקינות (0%)

-       מקרים של כישלונות חוזרים בהשרשה במיוחד כאשר מצב הרחם תקין

-       מקרים של הפלות חוזרות לאחר  IVF כאשר סיבת ה IVF היא מצב הזרע

-       מקרים של עצירה בהתפתחות העוברים במעבדה בשלב מוקדם וחוסר יכולת להגיע לשלב של בלסטוציסט

-       כישלון מוחלט של הפריות בעזרת מיקרומניפולציה.

הנחיות למטופל

לפני אבחון או מיון של תאי זרע בהגדלה גדולה יש להימנע מפליטת זרע במשך יומיים בלבד. יש להגיע למעבדה בהתאם לשעה שנקבעה על ידי הביולוגית ולתת דגימה במקום לכוסית סטרילית שתינתן במעבדה. במידה והמטופל מעדיף לתת את הדגימה בבית יש לדאוג לכוסית סטרילית ייעודית חדשה, לנייד הדגימה למעבדה בטמפרטורת חדר ולהגיע למעבדה תוך עד שעה מרגע הנתינה