לזרע בן הזוג נודעת חשיבות מרכזית בתהליך ההפריה הטבעי וביכולת להביא ילדים לעולם.

תפקידו של הזרע אינו רק בהשגת הפרית הביצית, אלא יש לו חשיבות רבה בהתפתחות העובר בכל שלבי ההיריון. זרע לא תקין עלול לגרום לכישלון של ההפריה כלומר לאי פוריות מוחלט וכן גם להריונות לא תקינים ולהפלות.

כ-40% ויותר ממקרי האי-פוריות נובעים מזרע לקוי.

ההפריה החוץ גופית (IVF) פותחה במקורה, כאמצעי לטיפול באי פריון שעל רקע סתימה בחצוצרות אצל האישה. עד מהרה יושמה שיטה מהפכנית זו לטיפול בכל בעיות האי פריון. פריצת הדרך העיקרית בטיפול בעקרות הגבר הושגה כאשר חוקר מבלגיה (1992 Palermo) הזריק, בשוגג, זרעון בודד לתא ביצית והבחין שהושגה הפריה ובהמשך גם התפתח עובר שניראה תקין. החוקר גם החזיר את העובר לרחם האישה והושג הריון. מכאן התפתחה השיטה של הזרקת תאי זרע בודדים לתוך הביצית (ICSI= Intra cytoplasmic Sperm Injection) כאמצעי הטיפול החשוב ביותר באי פוריות הגבר.

מסתבר שבשיטה זו, גם כאשר לגבר יש, בזרעו, מספר זרעונים  בודדים, ניתן להפרות בהן את הביציות ולהשיג הריון. גם במקרים שבנוזל הזרע אין למצוא זרע בהגדלה רגילה, אפשר ל"חפש" זרעונים בודדים על ידי חיפוש ממושך ולהשתמש בהם. בהמשך הסתבר שגם במקרים של חוסר מוחלט של זרעונים (אם בגלל חסימה של צינור הזרע, או בגלל כישלון של האשכים בייצור זרע), ניתן לדקור את האשכים (כמובן בהרדמה) (TESA) או לקחת ביופסיה מהאשכים (TESE) לחפש זרעונים בודדים, להזריק אותם לביציות, המתקבלות בהפריה חוץ גופית ולהשיג הריון.

נדמה היה שעם פיתוח שיטות אלו אנו מסוגלים לפתור  את כל הבעיות של ליקויים בזרע ולהשיג הריון.

לצערנו אין הדבר כך!!!

בטכניקת ה-IVF הרגילה, כאשר האיכות של הזרע היא טובה וכשאין צורך ב-ICSI, יש להניח, שהטבע משכיל לבחור את הזרעונים בעלי האיכות האופטימלית, עם מירב הסיכויים להפריה ולעובר נורמלי. אין זה כך באשר בחירת הזרעון נעשית בהגדלה קטנה (x400), על ידי האמבריולוגית במעבדה, מתוך מאות אלפי זרעונים ובהגדלה מיקרוסקופית של פי 400 בלבד.

מחקרים רבים בעולם וגם בארץ הוכיחו שלמבנה הזרעונים (המורפולוגיה) ישנה חשיבות רבה.

 

האבחון של ליקוי במבנה הזרעונים קשה, היות ובהגדלה של פי 400-600 קשה מאד לאבחן ליקויים במבנה הזרעונים הבודדים ועוד יותר קשה לבחור את הזרעונים בעלי המבנה התקין לשם בצוע ICSI.

לפני כ-20 שנה פיתח חוקר ישראלי-פרופ' בנימין ברטוב מאוניברסיטת בר אילן, שיטה חדישה שנקטה בהגדלה גדולה בהרבה (הגדלה של 1500 ב-Inverted light microscope עם זום דיגיטלי עד פי 6000 ויותר), כדי לזהות זרע בעל מבנה תקין ולהשתמש בו. שיטה זו כונתה = IMSI.  

(Intracytoplasmic Morphologically-selected Sperm Injection) .עם השנים נפוצה השיטה ונעשתה מקובלת על ידי מומחי פוריות ואמבריולוגים בעולם ובעיקר בצרפת, דרום אמריקה וגם ביחידות המובילות כגון IVI בספרד. עם השנים הוכנסו עידכונים ושיפורים שונים להליך ופורסמו מאמרים רבים. בתחילה, התקבלה השיטה בארץ, במידה רבה של ספקנות, בפרט היות ונדמה היה, שלפי הגישה שהוצעה במקור, רוב הגברים, אם לא כולם, זקוקים ל-IMSI לשם הצלחת טיפול IVF.

בשנת 2015 חברו מספר מומחי פוריות מובילים בארץ והחליטו כי יש צורך במעבדה ייחודית שתשים לעצמה לטפל בצורה מדעית יותר בזרע לשם התאמתו להפריה חוץ גופית ולכן  הוספנו לסל השירותים במעבדת אנדרולוגיה מד פתרונות ייחודיים לאבחון וטיפול בבעיות הקשורות לפריון הגבר.

מומחי הפוריות של קבוצת היזמים שיסדו את מעבדת אנדרולוגיה מד, העוסקים שנים רבות בתחום ההפריה, סברו, שיש היגיון רב בצורך בברור זרעונים לפי המורפולוגיה שלהם בעיקר במקרים של זרע לוקה (OTA), אולם לא קבלו את המצב של העדר אינדיקציות ברורות לשימוש בשיטתה-IMSI.

מייסדי המעבדה בחרו להיעזר בניסיון רב שנים של מדען ידוע מצרפת (ד"ר נינו גי קסוטו), שלו ניסיון של עשרות שנים בקידום הטכניקות של בחירת הזרעונים על בסיס המורפולוגיה שלהם.

דר' נינו גיא קסוטו הוא אחד החוקרים והאמבריולוגים המובילים בצרפת. ניהל את מעבדות ה-IVF בשני בתי חולים מפורסמים בפריס ומשמש מאז 1995 כמנהל של מעבדת Drouot בפריס -מעבדה מודרנית ומתקדמת בפריס לאבחון וטיפול בזרע.

בייעוצו של דר' קסוטו רכשה אנדרולוגיה מד. את המכשור המודרני והמתקדם ביותר למטרה, גויסו אמבריולוגיות מנוסות(עובדות מעבדת IVF) מכל הארץ ולמדו את השיטה על בוריה. בשנה האחרונה טיפלנו בעשרות מקרים של כישלונות חוזרים בהשגת הריון בר קיימא והשגנו אחוז מכובד של הריונות מתפתחים.

 

היות והשיטה הנהוגה במעבדת אנדרולוגיה, המבוססת על מחקריו של דר' קסוטו, שונה במספר פרמטרים מהשיטה מקורית, היא תכונה מכאן SELECTED ICSI) S-ICSI)           

האינדיקציות לבצוע ברור הזרע הן:

·   זרע שבבדיקה רגילה (לפי שיטת קרוגר) לא תקין מבחינת ריכוזו, תנועתיותו והמורפולוגיה שלו (Sever Ota).

·   זרע שבשיטת ה-Swim up יש בו פחות מ-1 מיליון זרעונים בתנועה פרוגרסיבית

·   אי הצלחה להשיג הריון לאחר 2 מחזורים של IVF בגלל זרע לקוי (OTA).

·   אי הצלחה להשיג הריון לאחר 3 מחזורי IVF בגלל אי פוריות בלתי מוסברת (Unexplained Infertility).

·   כישלון של העוברים להגיע לשלב של בלסטוציסט במעבדה.

·   הפלות חוזרות (יותר מ-2 רצופות) לאחר טיפולי IVF.

יש להדגיש שבמעבדת אנדרולוגיה, כדי למנוע הוצאה כספית שלא לצורך, אנו מבצעים, בכל המקרים, בדיקה מקדימה של הזרע לראות אם שיטת ה-S-ICSI מתאימה. {לפי הקריטריונים של קסוטו, ייבוצע S_ICSI הנ"ל רק אם הבדיקה המקדימה הראתה שיותר מ-40% מכלל הזרעונים הם בעלי מורפולוגיה לא תקינה (Score 0 according to Cassuto)}.

 

מעבדת האנדרולוגיה עוסקת בנוסף גם במגוון תחומים של אבחון ובחירת זרע.

בתחום האבחוני מבצעת המעבדה בדיקות שונות, החל מבדיקה שגרתית של הזרע (בשיטת קרוגר) ובהמשך בדיקות זרע בשיטות מתקדמות כולל בדיקות להערכת אחוז שברי ד.נ.א. של הזירעונים, מדד הקשור להפרעות בפוריות הגבר והערכת חלבוני הגרעין כמדד לבשלות תא הזרע. בדיקות אלו נועדו לסייע לרופא המטפל בהתוויית דרך הטיפול האופטימלית.

בשלב הטיפול מסייעת המעבדה לרופא, בזכות טכנולוגיות ומכשור מתקדם, כמו גם שילוב של טיפולים שמרנים וטיפולים חדשניים, להציע פתרונות מיטביים לבעיות הסבוכות של פריון הגבר כגון הכנות זרע להזרעות במגוון שיטות ומיון תאי זרע בהגדלה גדולה לטיפולי IVF.

אגף מיוחד במעבדה מוקדש לביצוע חיפושי זרע ממושכים ומוקפדים ביותר, במקרים של חשד לחוסר זרע מוחלט  (AZOOSPERMIA)  זאת כתחליף לצורך באמצעים פולשניים וניתוחים לשאיבת זרע מהאשכים (TESA, TESE)- ניתוחים שמשתדלים להימנע מהם בגלל הנזק הפוטנציאלי לאשכים.

בנוסף לידע המקצועי הייחודי של צוות מעבדת אנדרולוגיה מד, אנו רואים חשיבות עליונה גם לפן הרגשי הנלווה לטיפולי פוריות כחלק משמעותי להצלחת הטיפול. במהלך האבחון  / טיפול מוקדש זמן אישי לכל זוג הכולל שיחה עם הביולוגית, הסבר על ההליכים המבוצעים,  ציפייה בדגימת הזרע כפי שניבטת מהמיקרוסקופ תוך מענה לשאלותיכם.

צוות המעבדה עומד לרשותכם בכל ימות השבוע בתאום מראש.

לקביעת תורים : 03-9194431, 054-4509082